1

Şubat
2013

Kablosuz Ağ (Wireless) Şifremi Unuttum

Yazar: Bilişim 16  |  Kategori: Bilgisayar Bilgi Sözlüğü  |  Yorum: 2  |  2.047 okunma.

Kablosuz Modem

Günümüz teknolojisinde neredeyse tüm modemler kablosuz özelliği sahip olarak geliyor. Dizüstü cihazların kullanımın artmasıyla doğru orantılı olarak kablolu bağlantı yerini kablosuz bağlantıya bıraktı.

Ancak bir çok kullanıcı için adeta kabusa dönen wireless şifresini unutmak sıkça yaşanıyor. Bu aşamada yapabileceğiniz 2 adet yöntem bulunmaktadır. 1-) Kablolu bağlantı sağlayarak bilgisayarınız internete çıkış almasını sağlamak.

Eğer tarayıcınızda ana sayfanızı görüyor iseniz adres satırına modeminizin web arayüzüne giriş ipsini yazmalısınız. Yüzlerce marka ve model olduğu için burada sizlere tek tek anlatamıyorum. Arama motorları aracılığı ile cihazınızın ipsini öğrenebilirsiniz. Çoğunlukla cihazların arayüz ipsi 192.168.1.1 olmaktadır bu şekilde denemenizde fayda var. Eğer karşınıza bir kullanıcı adı ve şifre sekmesi çıktı ise ve hizmetinizi ttnetten alıyor iseniz, kullanıcı adınız: admin, şifreniz ise:ttnet tir. Eğer giriş yapamıyorsanız kullanıcı adı ve şifre olarak admin yazarak denemenizde fayda var. Arayüze giriş yapabildiyseniz sekmelerden kablosuz bağlantı (wireless)’i bularak şifrenizi görüntüleyebilirsiniz.

2-) İkinci yöntemimiz ise, cihazı fabrika ayarlarına döndürerek tekrar kurulum yapmak. Bu aşamada internet sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Cihazınız elektiriğe takılı iken, arkasındaki küçük deliğe iğne ve benzeri birşey ile 30 saniye kadar basılı tuttuğunuzda tüm ışıklar yanıp sönecektir ve cihaz sıfırlanacaktır. Cihazınızın marka ve modelini arama motorlarına yazarak modem kurulumunuzu nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Emre

  Şub 02, 2013

  Yazı için teşekkür ederim. Airties marka modemlere giriş 192.168.2.1 olarak yapılıyor, bilginize.

  Cevapla

   webmaster

   Şub 02, 2013

   Bilgilendirme için teşekkürler Emre.

   Cevapla

yorum yapmak ister misin?

Facebook Twitter YouTube RSS Beslemesi
destek verdiklerimiz

Atatürkçü Düşünce Derneği Lösev Türkiye Eğitim Vakfı Türk Kızılayı

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Etiketler

 • Son Yorumlar

© Tüm Hakları Saklıdır - Kişisel Seo ve Teknoloji Blogu - Bilişim 16
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. | Geveze Sohbet

Wordpress Tema alexa bilgilerim Webmaster Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!